|| HAYATTA HER ŞEYİ PAYLAŞAN BİR PLATFORM || TÜRKİYENİN YÜKSELEN YILDIZI || HAYAT BURDA ||
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ASP.net ile Ziyaretçi Defteri

ASP.net ile Ziyaretçi Defteri Empty ASP.net ile Ziyaretçi Defteri

Mesaj  geceninmavisi Cuma Ağus. 08, 2008 1:48 am

ASP.net ile basit ziyaretçi defteri uygulaması...

Selamlar...

Asp.NET 2.0 (Dil VB.Net)

Basit Ziyaretçi Defteri Uygulaması

Bir ziyaretci.mdb isminde veritabanımız ve tablo ismi de tablo1 olsun (Access kullanılacak). Tablomuzda sırasıyla "AdiSoyadi, eposta, mesaj ve tarih" alanları olmalı. Burada mesaj alanının özelliği "not" olarak ayarlanmalıdır. tarih alanın özleliği de Tarih/Saat olmalı..

VS.Net programını çalıştıralım ve New Web Site+ Asp.NET Web Site yolunu takip ederek (vb.net dili seçilecek) çalışma sayfasına geçelim. Önceden oluşturduğumuz ziyaretci.mdb veritabanı dosyasını açtığımız uygulamadaki App_Data klasörüne kopyalayalım.

Uygulama sayfamıza 3 adet Textbox, 4 adet Label ve bir adet Button nesnesi ekleyelim. Textbox3 nesnesinin TextMode özelliğini "Multiline" yapalım. Label4 ün Visible özelliğine False değerini verelim.Label4 'ün text özelliğine "Mesajınız İletilmiştir. Teşekkürler" yazalım.

1. 2. ve 3. textboxlara girilecek bilgiler sırasıyla veritabanının adisoyadi, eposta, mesaj alanlarına yazılacaktır..

Kodlara geçelim...

Imports System.Data.OleDb 'Veritabanı bağlantısı yapacağımız için kullanılıyor.
Partial Class _Default
Inherits System.Web.UI.Page

Dim baglantim As OleDbConnection
Dim calis As OleDbCommand

Protected Sub Button1_Click(ByVal sender As Object, ByVal e As_ System.EventArgs) Handles Button1.Click
baglantim = New_ OleDbConnection("Provider=Microsoft.Jet.OleDb.4.0; Data_ Source=|DataDirectory|\ziyaretci.mdb;")
baglantim.Open()
calis = New OleDbCommand("insert into_ tablo1(AdiSoyadi,eposta,mesaj,tarih) values('" + TextBox1.Text + "','" + TextBox2.Text + "','" + TextBox3.Text + "',now())", baglantim)
calis.ExecuteNonQuery()
baglantim.Close()
TextBox1.Text = ""
TextBox2.Text = ""
TextBox3.Text = ""
Label4.Visible = True
End Sub
End Class

"Data Source=|DataDirectory|\ziyaretci.mdb;" Buradaki DataDirectory bizim başlangıçta veritabanını yapıştırdığımız klasörü temsil ediyor ( App_Data ).
geceninmavisi
geceninmavisi
*** FORUM KRAL ÜYE ***
*** FORUM KRAL ÜYE ***

Erkek